Ihlara Vadisi

Ihlara org

Esimene vaade
Esimene vaade Ihlara orule. Anna-Kristiina

Ihlara org on Kapadookia lõunaosas asuv kanjon, mis on 16 km pikkune ja 100-150 m sügavune. Pehmesse tuffi on kanjoni uuristanud Melendiz Çayı, mis tänapäeval voolab orupõhjas üsnagi veevaese ning rahuliku jõekesena.

Eelneva maakuulamise põhjal eeldasime Ihalara orust meeldejäävat vaatepilti ja me ei pidanud pettuma. Reklaamides rõhutatakse eeskätt oru rohelisust, kuid meie jõudsime kohale liiga vara—rohulibled olid küll rohelised, kuid puud talvest veel raagus. Siiski, ka sellises olekus oli paiga ilu lummav ja kaljud puuduvate lehtede tõttu vahest suursugusemadki kui suvel.

Fresko
Ağaçaltı Kilise, Kristuse taevassetõusmine.
Fresko detail
Kristuse taevassetõusmine, detail.

Nagu kõikjal mujal Kapadookias on ka siin palju varakristlikke kirikuid. Enamus neist on kaljusse kaevatud, kuid leidub ka kividest laotud pühakodasid. Peasissepääsu pikast trepist orgu laskudes jäi kohe paremat kätt Ağaçaltı Kilise (Kirik puu all/taga). Kummaline nimi tuleneb sellest, et varem sai sellesse kirikusse ainult mööda puutüve. Ehitatud (õigemini kaljusse uuristatud) IX-XI saj., algselt oli see kolmekorruseline, kuid kaks korrust on kokku varisenud.

Fresko
Yılanlı Kilise freskod.
Fresko
Yılanlı Kilise sissepääs. Anna-Kristiina

Yılanlı Kilise (Madude kirik) on rajatud kaljusse IX saj. Sissepääs on enam kui tagasihoidlik, kuid selle taga asub keskmisest suurem ladina risti kujulise põhiplaaniga kirik. Seinu ja lagesid katavad kenad freskod, ühes nurgas asub kellegi hauakamber. Praeguse nime ongi see kirik saanud freskodel kujutatud madudest.

Kirikuvaremed
Karagedik Kilise. Anna-Kristiina
Kirikuvaremed
Karagedik Kilise võlvkaared.

Orus on veelgi kirikuid, kuulsaim vast Kapadookia kaitsepühak Püha Jürile pühendatu. Meie nende juurde ei jõudnud, meie lühike jalutuskäik jõudis lõpule Karagedik Kilise juures. See suur kirik (ehitatud XI saj. kiviplokkidest) on suuremalt jaolt purustatud langevate kaljupankade poolt, praeguseks on püsti vaid mõned müürijupid.

Kaljusein
Kaljusein raagus puudega.
Kaljusein
Veel üks sein. Martin
Koobas
Koobas. Anna-Kristiina
Üksik kaljunukk
Üksik kaljurahn.
Kivikülv
Kivikülv türgi moodi.

Loodus... Üsna võimatu on seda sõnades kirjeldada. Kaljud, puud, jõgi, kirikud ja koopad—kõik kokku moodustas terviku, millesarnast mujal Kapadookias ei kohanud. Las fotod räägivad enda eest ise.

Reisiseltskond
Reisiseltskond puude vahel. Martin
Ohakas
Meenutus eelmisest suvest.
Teod
yin & yang. Heigo
Kapsas
Err...Mägikapsas?

Rohututt jões
Elu tungib peale.
Jõgi
Melendiz Çayı.
Jõgi
Melendiz Çayı. Anna-Kristiina

Päikeseloojang
Loojang Ihlara oru kohal.

Kuna olime ennelõuna veetnud maa-aluses linnas, siis ei jäänud meil oruga tutvumiseks kuigipalju aega, tegime vaid üsna lühikese tiiru ühel jõekaldal ning hämariku saabudes pidime ette võtma tagasitee. Sellest oli tõsiselt kahju, sest terve oru läbiuurimiseks ja endasseahmimiseks kulub kindlasti päevi, kui mitte nädalaid, meil seekord seda aega aga ei olnud.

Kui me lõpuks mööda lugematuid trepiastmeid taas üles jõudsime, olid oruväravad juba lukustatud ning meil tuli sõbralike türklaste abiga ületada okastraattõke, enne kui jälle auto juurde jõudsime. Enne lahkumist saime parkas nautida veel päikeseloojangut, mis muutis kogu kanjoni ning seda ümbritsevad, päevavalges pruunid ja hallid, mäed ruskjas-kuldseks. Tagasiteel Göremesse jõudsime pimedas, olles teel nautinud Uçhisari tulede poolt valgustatud kaljusid.

Päikeseloojangut fotografeerimas
Fotograafid päikeseloojangut püüdmas. Anna-Kristiina
Uchisar öösel
Uçhisar öösel.