交河古城 Jiāohé gǔchéng

Maa 42°56'59,89"N 89°3'55,93"E

Vaade linnale
Vaade muistsele linnale, taamal jõeorg ja selle taga rosinakuivatussarad.

交河古城 Jiāohé gǔchéng ( يارغول قەدىمقى شەهىرى Kona yezik) ehk Jiaohe (Jargoli) muistse linna varemed asuvad 11 km 吐魯番 Tǔlǔfān kesklinnast läänes. Asustatud oli see paik juba kiviajal. Kunagi oli see tähtis vahejaam Siiditeel, alates II saj. e.m.a. kohaliku kuningriigi pealinn, hiljem uiguuride, kirgiiside ja hiinlaste provintsikeskus. Lõplikult hävis linn mongolite vallutusretke ajal XIII sajandil.

Linn asub pikal ja kitsal neemel kahe jõeharu vahel, mis lihtsustas ilmselt selle kaitsmist vallutajate eest (linnamüüri polnud vaja ehitada) ning hõlmab 380 000 m² suuruse ala. Hooned olid rajatud põletamata tellistest ja savist.

Praeguseks on linnast alles küll vaid varemeväli, mis lõõskava päikese eest eriti varju ei paku. Hoonetest on paremal juhul alles vaid mõned seinad, kuid infotahvlite abiga saab siiski ettekujutuse linna omaaegsest vägevusest. Mitmed kunagised suurrajatised (pagood, templid, vahitorn), samuti elumajad ning nendevaheline tänavavõrk on täiesti tajutav.

Meie jõudsime varemetesse pärast väsitavat päeva lõõskava päikese all, kuid lisaks päikesele tervitas meid sel varemeväljal (klimaatiliselt üsnagi kõrbelaadne) aga ka järjest tugevnev tuul, mis keerutas üles tolmu ja liiva ning segas "täiel rinnal" selle vaatamisvääruse nautimist — siiski piisas seal veedetud ajast, et veenduda selle linna kunagises võimsuses.

Iidsed müürid
Iidsed müürid.
Elumaja varemed
Elumaja varemed.
Müüri lähivaade
Lähivaade muistsetele müüridele.
Iidsed müürid
Linnast on saanud kidura taimestikuga kõrb.
Idavärav
Linna idapoolne värav, näha ka mitme kaevu asukohad.
Pagood
10 m kõrgune pagood asus peatänava ühes otsas.