吐峪沟 Tuyu gōu

Maa 42°50'53,40"N 89°41'2,61"E

Mošee Tuyu külas
Kohalik mošee.

吐峪沟 Tuyu gōu (Tuyu org) on väike org mägede vahel. Kuigi orgu laskumise eest küsiti raha (nagu ikka Hiinas...) ja takkajärgi selgus, et tegemist on kultuurilooliselt olulise kohaga nautisime meie seal põhiliselt loodust ning külaelu. Just ehe külaelu oli asi, mida me mujal oma reisi kestel ei kogenud. Väikesed savimajad, ärkavad külaelanikud oma traditsioonilistes askeldustes. Nooremad süüa tehes või magamisvarustust kokku panemas (magati lahtise taeva all), vanurid lavatsi peal istumas ja ümbrust (st. meid) silmitsemas. Nimelt jõudsime sinna umbes kella seitsme ajal hommikul (seda päikeseaja järgi, ametlik Pekingi aeg oli juba pool üheksa), kui küla alles ärkas.

Savimajad satelliitantenniga
Läbi tolmu paistavad savimajad... satelliiditaldrikutega.

Sellele nautlemisele (ja eriti fotodele) vajutas oma pitseri ilm. Meie õnneks ei olnud taevas küll lõõmavat tulekera, kuid selle asemel oli kogu õhk paksult tolmune, nii et nähtavus piirdus vaid sajakonna meetriga. Põhjuseks ilmselt eelmisel õhtul kogetud tuuleiilid (交河古城 Jiāohé gǔchéng), sest vähemalt orupõhjas oli täiesti vaikne, kuid peenikest tolmu oli õhus kohutavalt palju, hiljem oli tükk tegemist, et seda oma kehalt, riietelt ning fotokaameralt maha saada. Tolmune ei olnud ainult see vahva külake vaid kogu ümbruskond, näiteks teeäärsed maalilised mäed jäid meil nägemata sel lihtsal põhjusel, et neid polnud üldsegi näha.

Maza külake selles orus oma sajakonna majapidamisega olevat vanim uiguuri küla kogu provintsis, samuti olevat sinna maetud mitmeid islami pühamehi. Küla lähedal mägedes peaks olema ka mitmeid koopaid budistlike seinamaalingutega, kuid nendeni me ei jõudnudki.

Fassaad Tuyu külas
Veel üks näide külaarhitektuurist.
Loomad laudast piilumas
Mõnel külaelanikul on lausa neli jalga.
Tehnika, loodus ja inimene
Külaidüll. Martin
Tehnika, loodus ja inimene
Tuba looduskaunis kohas, elektrifitseeritud. Martin
Mausoleum
Mausoleum. Martin